Radost ze hry našich dětí je to nejdůležitější.

Je tomu již několik let co se současné vedení fotbalistů TJ Sokol Sezimovo Ústí rozhodlo plnohodnotně obnovit mládežnické fotbalové kategorie na "hřišti za řekou". Zeptali jsme se předsedy oddílu Ladislava Šebka na aktuální situaci, jak se jim jejich plán obnovy daří:

"Uvědomili jsme si, že investice do našich dětí je investicí do naší budoucnosti. Pokud chceme dlouhodobě zachovat určitou úroveň kvality fotbalu u nás na Sokole, je důležité mít kvalitní základnu v mládežnických kategoriích. Tento dlouhodobý proces práce s mládeží není vůbec snadný v podmínkách malého místního klubu, ale díky našemu jedinečnému přístupu se nám to naštěstí daří plnit. Naším mottem při práci s dětmi je, že hra patří všem našim malým Sokolíkům a hra je jejich nejlepším učitelem, fotbal dětí není fotbalem dospělých a naše děti jsou důležitější než hra sama.

Na Sokole se o děti starají a budou starat i v budoucnu amatérští trenéři často z řad tatínků nebo maminek, kteří hrají nebo hrávali aktivně fotbal. Co je samozřejmostí tito trenéři již splňují licence, certifikace, doplňují si vzdělání a účastní se seminářů nových trendů ve fotbale. Doba je jiná než za našich mladých let a hlavně děti nejsou malí dospělí, proto i přístup budoucích trenérů musí být odlišný. Každá věková kategorie má svá specifika a to nejen co se týče tréninkové náplně, ale také přístupu k těmto dětem. Tyto odlišnosti musí znát každý náš trenér, který pracuje s naší mládeží. Chceme se tréninkem co nejvíce přiblížit utkání a přizpůsobujeme tomu tréninkový plán.

Všechno co chceme děti naučit, musíme dostat do jejich návyku, například správné vnímání prostoru je alfou a omegou současného fotbalu. Vlastně není nic, co by se nedalo i u nás naučit. Koncepci výchovy nestavíme na výsledcích, naším záměrem je výchova a hra samotná.

V současnosti máme kategorie rozděleny na minipřípravku - nábory, mladší přípravku, starší přípravku, mladší žáky a starší žáky a konečně i mladší dorost. Zastoupení tak máme v okresních i krajských soutěžích. O naše děti se nyní stará 8 trenérů. S letní přípravou u těch nejmenších začínáme v polovině srpna každou středu a pátek od 16:15 - 17:45 kde zároveň probíhá i nábor nových malých fotbalistů a fotbalistek, více informací rodiče naleznou i na jejich facebooku @sokolicisezimak nebo na našem webu sokolsezimovousti.cz. Než začneme s herní podzimní sezonou, letní přípravu zakončíme již, dá se říci tradičním soustředěním mládeže oddílovým fotbalovým Kempem SOKOL. V sezoně se děti účastní již zmíněných soutěží a také turnajů včetně zimních okresních lig.

Dnes děti chodí do našeho klubu ve věku, kdy ještě neví, zda je fotbal bude bavit, většinou přicházejí z vůle rodičů nebo přecházejí po nějaké zkušenosti z jiného místního fotbalového oddílu. U nás je vždy každý vítán a naší největší radostí je radost ze hry všech našich dětí!"


Mladší a starší přípravka foto podzim 2021